Werxelê’de işgalciler askeri malzemelerini bırakıp panik halinde kaçtı

0
243

Gerilla güçleri, Avaşîn’in Werxelê alanında işgalci Türk ordusuna ait çok sayıda askeri malzemeye el koydu. Görüntüler, askerlerin eşyalarını bırakarak panik halinde kaçtığına işaret ediyor.

Türk devleti 23 Nisan’da gerillanın denetimindeki Medya Savunma Alanları’na yönelik yeni bir işgal operasyonu başlattı. Güney Kürdistan’daki işgali genişletmeyi uman Türk devleti, özellikle Avaşîn, Zap ve Metîna’yı hedef aldı.

İşgal operasyonunun başından bu yana Türk ordusu ağır darbeler aldı. Gerilla karşısında ilerleyemeyen Türk devlet güçleri, Avaşîn’in bazı noktalarından çekilmek zorunda kaldı.

Gerilla kaynaklarına göre Türk ordusu Avaşîn’i kuşatmak ve bu kuşatma içerisinde gerillayı imha etmeyi planlıyordu. Ancak aldığı darbeler sonucunda Konferans Vadisi ve Mar (Yılan) Vadisi’nden çekildi.

Türk ordusu bunun üzerine 7 Haziran’dan itibaren Werxelê’deki savaş tünellerine yöneldi. İşgalciler burada daha büyük bir direnişle karşılaştı ve afalladı.

Birçok kez Türk askerleri, gerilla eylemlerinden sonra tüm eşyalarını bırakarak kaçmak zorunda kaldı. Özellikle Werxelê dolaylarındaki savaş tünellerinden gelen görüntüler, bu kaçış durumunu gözler önüne seriyor. Çok sayıda askeri malzeme, yaşam malzemesi ve hatta künyeler gerillanın eline geçti. Künyeler, malzemelerin hangi askere ait olduğunu da ele veriyor.

Ele geçirilen malzemeler arasında Tatvan merkezli “Kaplan” tugayına ait malzemeler var. 9 Eylül’de firar ederek gerillaya teslim olmak istediği sırada Türk ordusu tarafından infaz edilen askerin de “Kaplan” tugayından olduğu belirlendi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here