WHO, 1 koronavirüs vakasını bizden gizledi

0
683

Yazılı bir açıklama yapan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Sağlık Komitesi, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Suriye hükümeti kontrolündeki bölgede koronavirüse ilişkin bilgileri kendileriyle paylaşmadığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Hesekê’nin Suriye hükümeti kontrolündeki bölgesinde 53 yaşındaki bir kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğine ilişkin raporuna değinen Sağlık Komitesi, şu bilgileri verdi: “Raporda, Hesekê’de Suriye hükümetinin kontrolündeki bölgedeki bir hastanede tedavi gören bir kişinin 27 Mart günü Qamişlo’daki Wetanî Hastanesi’ne sevk edildiği bilgisi paylaşılıyor. Rapora göre, söz konusu hastanın Qamişlo’da da alınan bulguları, Şam’a gönderilmiş ve kişi 2 Nisan günü hayatını kaybetmiştir. Şam’a gönderilen test sonucu ise söz konusu hastanın yaşamını yitirmesi sonrası pozitif çıkmıştır.”

Dünya Sağlık Örgütü’nün söz konusu bilgiyi kendileriyle paylaşmadığını ancak açıklanan rapordan gördüklerini belirten Sağlık Komitesi, “Bölgede olası yeni koronavirüs vakalarının sorumlusu, Suriye hükümetinin salgına karşı Özerk Yönetim ile hiçbir bilgiyi paylaşmadığını iyi bilen ve gerekli bilgileri bizlerle paylaşamayan Dünya Sağlık Örgütü olacaktır” denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz