Xakurkê’de şehadete ulaşan 2 gerillanın kimlikleri açıklandı

0
29

HPG Basın İrtibat Merkezi, şehitlere ilişkin şunları belirtti:

“Ararat Tolhildan ve Siyabend Welat Rizgar yoldaşlarımız 2024 yılının Nisan ayında Xakurkê bölgesinde şehadete ulaştılar.

Direniş kenti Kobanê’den Kurdistan dağlarına uzanan destansı bir yaşamın adı olan Ararat Tolhildan yoldaşımız, özgür kadın bilinci ile kadına dayatılan kölece yaşamı yırtarak doludizgin bir mücadelenin sahibi oldu. Gençlik çalışmalarından, gerilla saflarındaki fedakarca mücadelesine kadar bulunduğu her alanda özgür kadın kimliğinin rengini çalışmalarına yansıtmayı başaran Ararat yoldaşımız, militanca duruşuyla PAJK’ın özgür kadın ruhunu temsil etmeyi başardı.

Yüreğindeki özgürlük ateşi ile Kurdistan dağlarına gelen, dürüst katılımı ve içtenliği ile tüm yoldaşlarının sevgisini kazanan Siyabend yoldaşımız, gençliğinin ve Apocu felsefenin verdiği enerji ile coşkulu bir mücadelenin sahibi oldu. Kendisini Demokratik Modernite Gerillacılığı’nda geliştirmeyi, halkının özgürlük savaşçısı ve zafer kazanan militanı haline getirmek için çok çalışan Siyabend yoldaşımız, verdiği emek ve çaba ile tüm Kurdistan gençliğinin örnek alacağı Apocu bir militan oldu.

Ararat ve Siyabend yoldaşlarımızın büyük emek ve fedakarlıklarla büyüttükleri özgürlük mücadelemizi, onlar şahsında tüm şehitlerimizin anısına layık olabilmenin bilinciyle zafere taşıyacağımızın sözünü veriyoruz. Bu temelde başta Ararat ve Siyabend yoldaşlarımızın değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Ararat Tolhildan
Adı Soyadı: Sara Cezayir
Doğum Yeri: Kobanê
Anne – Baba Adı: Wetha – Xelîl
Şehadet Tarihi ve Yeri: Nisan 2024 / Xakurkê

 

Kod Adı: Siyabend Welat Rizgar
Adı Soyadı: İbrahim Alizade
Doğum Yeri: Maku
Anne – Baba Adı: Medîne – Mihemed
Şehadet Tarihi ve Yeri: Nisan 2024 / Xakurkê

 

ARARAT TOLHILDAN

Ararat Tolhildan yoldaşımız yurtseverliği ve direngenliği ile tanınan Kobanê şehrinde dünyaya geldi. Ailesinin yurtseverlik bilincine sahip olmasından dolayı ahlaki ve politik toplum kültürüyle yetişti. Yurtsever bir çevrede büyümesi ve yakın akrabalarından gerilla saflarına katılımların olması, özgürlük mücadelemizi erken tanımasına vesile oldu. Egemen erkek zihniyetinin kadına çizdiği sınırları sorgulayan yoldaşımız, kendini tanıma ve sorgulama arayışlarına girdi. Önderliğimizin ve Hareketimizin kadın özgürlüğü için verdiği emeğin farkına vararak özgürlük mücadelemize sempati duydu. Sistemin gençliğe ve kadına yönelik sistematik saldırılarını ve özüne yabancılaştırma politikalarını fark ederek gençlik çalışmalarında yer almaya karar verdi. Rojava’da DAİŞ çeteleri eliyle yapılan katliamların tanığı olması, bu çetelere ve onların destekleyicisi olan Türk devletine karşı kin ve öfkesini daha da biledi. 2013 yılında Kobanê’de şehit olan teyzesinin kızı Hemudî Herekol ve 2014 yılında Kobanê’de şehit düşen dayısı Şiyar – Mihemmed Cezayîr yoldaşlarımızın şehadetini, mücadelesini büyütme gerekçesi haline getirdi. Şehitlere derin bağlılık besleyen yoldaşımız, şehitlerimizin mücadele bayrağını zaferle dalgalandırmak için disiplinli ve moralli bir katılım ile çalışmalarını yürüttü. 2015 yılından itibaren profesyonel olarak çalışmalarda yer almaya başladı. Gençlik çalışmalarında yer aldıktan sonra Kurdistan Özgürlük Hareketi’ni daha yakından tanıma fırsatı buldu.  2016 yılında gençlik akademisinde eğitim alan Ararat yoldaşımız, eğitim süreci boyunca özgür kadın, zafer kazanan militan ve devrimci halk savaşı üzerine yoğunlaşarak dönemin sorumluluklarına cevap olmak istedi. Genç kadın çalışmalarına büyük bir coşku ve moralle katılan yoldaşımız, çalışmalarında kısa sürede ilerleme kaydetti. Gençlik çalışmalarında üç yıl gibi bir süre zarfında belli bir tecrübe kazanan yoldaşımız, gerilla saflarına katılmaya kararı verdi. Gerillanın kutsal mekanı olan özgür dağlara hayranlık duyan Ararat yoldaşımız, düşmana verilecek en büyük cevabın gerilla saflarına katılım olduğunun bilincinde oldu.

Medya Savunma Alanları’nda yeni savaşçı eğitimi alan Ararat yoldaşımız, aldığı eğitimlerle kısa sürede dağ ve gerilla yaşamına uyum sağladı. PKK’deki yoldaşlık ilişkilerinden ve komünal yaşamdan etkilendi. Eğitimlerde her zaman daha ileriye yönelik hedefler koyarak yoğunlaşmalarını derinleştirdi. Yeni savaşçı eğitiminden sonra Medya Savunma Alanları’nda  faaliyet yürüten yoldaşımız, emekçi ve sade katılımıyla en zor pratikleri başarıyla sonuçlandırmayı bildi.  Askeri alanda yetkinleşmek isteyen yoldaşımız, uzmanlık eğitimi almak için öneride bulunarak eğitim sürecine dahil oldu. Yeni dönem gerilla taktiklerini ustaca pratikleştiren bir gerilla olmak için büyük emek verdi. Eğitim sürecini kendisini geliştirmek için büyük bir fırsat olarak değerlendirdi. Önderliğimizin kadın ordulaşması ile ilgili değerlendirmelerini ve kişilik çözümlemelerini okuyarak yaşamda bu konuların tartışılması için ortam yarattı.

Ararat yoldaşımız öğrendiği her yeni bilgiyi ve kazandığı her tecrübeyi halkımızın hizmetine sunmak istedi. Eğitimdeki bir değerlendirmesinde ‘’Amacım, katledilen tüm kadınların ve özgürlük için şehit düşen tüm yoldaşların intikamını almaktır. Önderliğimizin belirttiği çerçevede bir kadın olarak Önderlik ile doğru yoldaşlık yapmaktır” diyen Ararat yoldaşımız, hedefinin yüceliğine denk bir duruşun sahibi olmaya çalıştı. Eğitimden sonra Xakurkê’ye geçen yoldaşımız alana gider gitmez hızla ve büyük bir aşkla tüm çalışmalara katıldı. Gösterdiği başarılı pratikle hem askeri alanda hem de ideolojik anlamda yetkin bir gerilla oldu. Ararat yoldaşımız, bulunduğu her yerde parti yaşamına renk katan ve emekçi yönüyle yoldaşlarının sevgisini kazanan bir militan haline geldi.

YJA Star kimliğinin yüklediği sorumlulukların bilincinde olan Ararat yoldaşımız, devrimci görevlerini büyük bir hassasiyetle yerine getirdi. Sade, mütevazı ve girişken yönüyle tüm yoldaşlarının yüreğinde yer alan Ararat yoldaşımız, Xakurkê bölgesinde gerçekleşen düşman saldırısında şehitler kervanına katıldı. Başarılı pratiğiyle örnek bir PKK ve PAJK militanı olan Ararat yoldaşımızın anısını, hayalini kurduğu Özgür Kurdistan’da yaşatacağımızın sözünü yineliyoruz.

 

SIYABEND WELAT RIZGAR

Siyabend yoldaşımız, Rojhilatê Kurdistan’ın Maku kentinde kadim Birûkî aşiretine mensup yurtsever bir ailede dünyaya geldi. Ailesinin yurtsever ve Kürt halkının ahlaki politik toplum kültürüne bağlı olması nedeniyle Siyabend yoldaşımız da özüne uygun bir şekilde yetişti. Küçük yaştan itibaren gerillanın kahramanlık destanlarını dinleyerek büyüyen yoldaşımız, bu nedenle gerillaya büyük bir hayranlık duydu. Gençlik dönemlerinde içinde bulunduğu çevreyi daha iyi gözlemleme fırsatı bulan Siyabend yoldaşımız, ülkemiz Kurdistan üzerinde yaşanan işgal ve soykırım gerçekliğini bilince çıkardı. Bir Kürt genci olarak halkımızın yaşadığı soykırım gerçekliğine karşı mücadele etmesi gerektiğini bilen yoldaşımız, bunun için arayışlara girdi. Yanı başında gerillanın fedaice direnişine tanıklık eden yoldaşımız, işgalcilere karşı en etkili mücadele yönteminin gerilla saflarına katılmak olduğuna kanaat getirdi. Özellikle gerillanın arazide ve tünellerde uzman tim savaş tarzıyla düşmana ağır darbeler vurduğu bir süreçte mutlaka saflara katılması gerektiğini düşündü. Düşmanın halkımızın kazanımlarının olduğu her yerde saldırılar geliştirmesi, gerillaya karşı kimyasal ve yasaklı silahlar kullanması, Siyabend yoldaşımız için bardağı taşıran son damla oldu. Bu temelde büyük bir iddia ve kararlılıkla yüzünü Kurdistan dağlarına döndü.

Gerilla saflarına katılan Siyabend yoldaşımız, ilk eğitimlerini yanı başındaki yoldaşlarından aldı. Aldığı eğitimlerle Apocu kültür ve ahlakı kişiliğine yediren yoldaşımız, büyük bir özgüvenle çalışmalara dahil oldu. Kendisini ideolojik olarak sürekli besleyen ve geliştiren yoldaşımız, özgür bir birey olma yolunda emin adımlarla ilerledi. Aynı zamanda aldığı eğitimlerle düşman gerçekliğini daha fazla bilince çıkaran Siyabend yoldaşımız, işgalci Türk devletinin ancak devrimci halk savaşı ile durdurulabileceğine inandı. Gözünü kan bürüyen ve halkımızın imhası dışında hiçbir gayesi olmayan Türk devletinin insanlık dışı saldırılarına güçlü bir şekilde cevap olabilmenin, Demokratik Modernite Gerillacılığı’nda yetkinleşmekle mümkün olduğunu gördü. Bunun için yanındaki yoldaşlarının tecrübelerinden ve bulabildiği tüm imkanlardan yararlanarak kendisini askeri anlamda geliştirmeyi esas aldı. Bir süre farklı bölgelerde kaldıktan sonra Medya Savunma Alanları’na geçen Siyabend yoldaşımız, burada akademik düzeyde eğitim alma imkanına kavuştu. Aldığı eğitimlerle daha önce öğrendiği bilgileri içselleştiren yoldaşımız, güçlü bir katılımın sahibi oldu. Savaş tünellerinde direnen yoldaşlarını yakından hisseden Siyabend yoldaşımız, her zaman işgalci Türk devletinin saldırılarının yoğun olduğu bölgelere gitmek istedi. Bunun için kendisini her an hazır gördü. Mücadelemizin ihtiyaçları temelinde Xakurkê bölgesinde görevlendirilen yoldaşımız, aynı yoğunlaşma düzeyini buradaki çalışmalara yansıtmayı bildi. Emekçi ve fedakar özelliklerinin yanı sıra doğal ve dürüst katılımı ile tanınan yoldaşımız, olgun kişiliği ile tüm yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanmayı başardı.

Xakurkê bölgesinde şehadete ulaşan Siyabend yoldaşımız, güçlü kişiliği ve yaşama kattığı anlamla her zaman mücadelemizde yaşayacak diyor ve büyük özlemini duyduğu Özgür Kurdistan’ı bir hakikat haline getirerek amaçlarını gerçekleştireceğimizin sözünü veriyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz