‘Ya ittifak kurup başaracağız ya da kirli oyunlar devam edecek’

0
693
img

 Cizre’de, yasak sırasında hayatını kaybeden aileler ve tecride karşı yaşamını yitiren Mahsum Pamay’ın ailesiyle bir araya gelen DTK Eş Başkanı Leyla Güven, “Ya Kürdistani ittifak kurup başaracağız ya da egemenlerin kirli oyunları devam edecek” mesajı verdi. 

 Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Şırnak’ın Cizre ilçesinde partililer ve 2015-2016 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağında yaşamını yitirenlerin aileleriyle bir araya geldi. HDP İlçe Örgütü binasında gerçekleşen buluşmaya HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz’in yanı sıra ilçe belediye eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. 

 ‘CİZRE DİRENİŞİYLE TARİH YAZDI’ 

Burada konuşan HDP’li Güven, Cizre’nin direnişi ile tarihe geçtiğini ve böyle tanındığını vurguladı. Yasak sırasında hayatını kaybeden dönemin Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanları Mehmet Tunç ve Asya Yüksel’i anan Güven, “Bu katliamları gerçekleştirenleri ortaya çıkaracağız. Karanlıkta kalmayacak” dedi. 

 ‘KÜRT İTTİFAKI’ ÇAĞRISI

 Konuşmasında HDP’li belediyelere atanan kayyumlara da değinen Güven, “Kayyumlar halkın parasını talan ediyor. Her yerde talanları ortaya çıktı. Sahte faturalar yapıp, halkın parasını talan ettiler. Ondan kayyum atamak istiyorlar. Ancak halkın tepkisi karşısında şaşırmışlar. Şimdi de çeşitli ceza ve komplolarla belediyelerimize el koyuyorlar” dedi. İktidar karşısında asla baş eğmediklerine dikkat çeken Güven, Kürtlerin kimliksiz bir yaşamı kabul etmeyeceğine işaret ederek, “Bundan kaynaklı Kürt ve Kürdistani ittifak yapalım diyoruz. Ya Kürdistani ittifak kurup başaracağız ya da egemenlerin bizim topraklarımız üzerindeki kirli oyunları devam edecek” diye konuştu. 

 Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla tutuklu bulundukları cezaevlerinde hayatlarına son veren kişileri de anan Güven, “Biz kimseye muhtaç değiliz. Kendi direnişimiz büyüteceğiz. Yüzde 100 başaracağız” dedi.  Güven ve beraberindekiler daha sonra tecride karşı yaşamına son veren Mahsum Pamay’ın ailesini ziyaret etti. Duygusal anların yaşandığı ziyaretin ardından partililer mezarlık ziyareti gerçekleştirdi. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here