Yeni Zelanda’da coronavirüs önlemi: Bakanların maaşı kesilecek

0
605

Koronavirüsle mücadelede ülkesinin zafere yaklaştığını açıklayan Yeni Zelanda Başbakan’ı Jacinda Ardern, üst düzey yöneticilerin maaşlarını 6 ay boyunca yüzde 20 oranında azaltılacağını duyurdu

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında ülkedeki üst düzey yöneticilerin maaşının 6 ay boyunca yüzde 20 oranında azaltılacağını açıkladı.

“Yeni Zelanda’da farklı görevlerde bulunan insanlar arasındaki farkı kapatmanın zamanı şimdi” diyen Ardern, kesilen maaşların da sembolik olduğuna dikkat çekerek bunun salgın ile mücadele bütçesine fayda sağlamayacağını da bildiklerini belirtti. Uygulama, Başbakan Ardern haricinde bakanlara ve devlet kurumu başkanlarına uygulanacak. Ayrıca muhalefet lideri Simon Bridges da maaşının gönüllü olarak aynı şekilde azaltılmasını istedi.

Ardern, maaş kesintisinin koronavirüs ile doğrudan mücadele eden görevliler içinse geçerli olmayacağını belirtti. Başbakan Jacinda Ardern, görevi için yıllık 471 bin Yeni Zelanda doları (yaklaşık 1,9 milyon TL) maaş alıyor.

9 can kaybı

Başbakan Ardern, geçtiğimiz günlerce yaptığı açıklama ile ülkesinin koronavirüs salgınıyla ilgili başlattıkları mücadelede zafere yaklaştıklarını açıklamıştı. Öte yandan 5 milyona yakın nüfusun olduğu ülkede resmi verilere göre 1300’den fazla Covid-19 vakası ve hastalık nedeniyle 9 can kaybı bulunuyor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here