YJA Star: Cesaretli,iradeli ve eylemciydiler

0
188

3 kadın gerillayı şehadet yıl dönümünde anan YJA Star Merkez Karargah Komutanlığı, “bu yiğit Kürt kadınlarının, özgür kadınların, büyük militanların ve hakiki devrimcilerin yoldaşları olarak amaçlarını gerçekleştirme sözümüzü yineliyor” dedi.

YJA Star Merkez Karargah Komutanlığı, “Şehadetlerinin üçüncü yıl dönümünde değerli yol arkadaşımız, komutanlarımız Peyman Bagok, Agirî Gabar ve Çavrê Amed yoldaşlarımızı şükranla anıyor, aileleri başta olmak üzere yurtsever halkımıza baş sağlığı diliyor, mücadele amaçlarını gerçekleştirme sözümüzü yineliyoruz” dedi.

FEDAİ BİR YAŞAM, EYLEMCİ BİR KİŞİLİK VE ÖZGÜR BİR RUH

Komutanlık açıklamasında, “Kürdistan Halk Kurtuluş Ordusu ARGK’nin büyük eylemcisi, kadın ordulaşmasının tutkulu emekçisi, Halk Savunma Güçleri HPG ve Kadın Savunma Gücü YJA Star’ın öncü komutanı Peyman Bagok yoldaşımız 28 yıllık mücadele yaşamı boyunca büyük başarıların, amansız bir yürüyüşün, onurlu bir duruşun sahibi olmuştur. Yoldaşımız Mêrdîn’in yurtsever kültürüyle şekillenmiştir. Böylece derin bir yurtseverliğin, asi bir ruhun, yılmaz bir iradenin sahibi olarak karakter kazandı. 1991 yılında özgürlük mücadelesine katılıp gerillacılığa başladığında halkı ve ülkesi için işgalcilere karşı tarihi bir savaşa cesaret ve kararlılıkla başladığının bilincindeydi. Sorumluluğunu aldığı davanın yüceliğini, kutsallığını iliklerine kadar hissetmenin ağırlığındaydı. Büyük komutan Bêrîtan (Gülnaz Karataş)’la tanışmış, birlikte gerillacılık yapmış, Heftanîn’e geçmişti. Genç yaşta katıldığı Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nde hızla olgunlaşmış, pişmişti. Botan, Zagros, Dêrsîm, Behdînan dağlarında durup dinlenmeden özgürlük için koşmuş, emek vermiş, kan dökmüş, işgalcilerin korkusu haline gelmişti” denildi.

YJA Star Merkez Karargah Komutanlığı açıklamasında şu hususlara yer verildi:

“Peyman Bagok yoldaş gerillaya adım attığı 1991’den şehit düştüğü 2019 Kasımına kadarki otuz yıla yakın mücadelesi boyunca gerilla alanlarının dışına hiç çıkmadı, aralıksız gerillacılık yaptı ve böylece 28 yıllık gerillacılık yaşamı boyunca gerçek bir militan, büyük bir komutan, samimi bir yoldaş, özgür bir kadın olarak etkide bulundu, yön verdi, ileri taşıdı. Sayısız eylemin, büyük çatışmaların savaşçısı, komutanı oldu. Aşkla, tutkuyla bağlı olduğu Önderliğimizin felsefesinde PKK-PAJK çizgisinde fedai bir yaşamın, eylemci bir kişiliğin, özgür bir ruhun temsilcisi oldu. Önderliğimizin “Bir lokma, bir hırka” felsefesine en gerçek örneği en hakiki militanı olmayı başardı. Bu anlamda mütevazılığın, sadeliğin, dürüstlüğün adı oldu. Tek ve gerçek besin kaynağı özgürlük değerleriydi. Bu yüzden bitmez bir yaşam enerjisine, büyük bir sevgiye sahipti ve mücadele önünde asla engel tanımaz, zorluklar karşısında geri çekilmez, umutsuz düşmez yapıdaydı. O soykırımın dayatıldığı işgal altındaki Kurdistan’da onur adına ne varsa faşizmle kıran kırana savaş temelinde kazanılacağının bilincindeydi, zorlu mücadele koşullarında şekillenmenin olgun karakterindeydi. Dolayısıyla emeğe dayalı yaratımın, bedellere dayalı gelişimin, her koşulda başarının militanıydı.

Peyman Bagok yoldaş ARGK, HPG dönemlerinin savaşçısı, komutanı olmanın yanında kadın ordulaşmamızın başlangıcından YAJK’a, YJA Star’a kadarki bütün dönemlerin emekçisi, yönlendiricisi, öncüsü oldu. Kurdistan’ın hemen hemen bütün dağlarında Kürt kadınının yurtsever özünü, kadın özgürlük çizgisinin direngen iradesini yaşama hakim kıldı, emeğe, eyleme, yoldaşlığa dönüştürdü. Soykırımcı faşist düşman başta olmak üzere içte ve dışta tüm geriliklere karşı radikal bir devrimci tutumla hareket etti, onurdan, özgürlük duruşundan asla taviz vermedi. Botan’ın yurtseverliği, Zagrosların heybetli öz güveni, Dêrsîm’in asi ruhu onda kimliğe, kişiliğe dönüşmüş her anlamda etkileyici bir karakter olarak onu büyük güven, sevgi kaynağına dönüştürmüştü. O ideolojik, askeri, sosyal her anlamda Apocu kadın duruşunun diğer ifadeyle özgür kadın duruşunun en güçlü temsilcilerinden, en hakiki militanlarından, en başarılı öncülerindendi ve bu duruşuyla Kurdistan Kadın Özgürlük Hareketi’nin gururu olmayı başaranlardandır. PAJK Meclis üyesi olarak YJA Star Konsey Üyesi misyonuyla görevinin başındayken 2019 yılının kasım ayında soykırımcı faşist Türk devletinin hava saldırısında şehit düşerek ölümsüzler kervanına katıldı. Böylece hayatını adadığı özgürlük mücadelemizde halkının, kadınların ve dava yoldaşlarının yüreğinde taht kurdu, yolumuzu aydınlatan ışık kaynağı olarak ebedileşti.

ÖZGÜRLÜK TARİHİMİZDEKİ ONURLU YERİNİ SONSUZLUĞA NAKŞETTİ

Agirî yoldaşımız Gabar eteklerine kurulu Gordila köyünde yaşama başladı. Kürtlük değerlerinin, yurt sevgisinin güçlü olduğu emekçi, sade dağ köyünde dünyaya gözünü açıp büyümenin, kapitalist moderniteden uzakta şekillenmenin yurtsever özü, özgür ruhu onun karakterini şekillendirip kişiliğini oluşturdu. Bu karakterle küçük yaştan itibaren dağlara ve dağların ruhu dediği gerillaya, gerillacılığa bağlandı. Genç yaşından itibaren gerillaya katılmaya karar verip denemelerde bulundu ancak her seferinde gerillalarca yaşı küçük gerekçesiyle geri çevrildi. Bundan dolayı o hızla büyümek ve gerillaya katılmak için ilk savaşını zamana karşı verdi. Ve zamanla savaşında onu kendine doğru çekmeyi başararak hızla olgunlaşıp büyüdü. Kuzeniyle birlikte karar alarak gerilla saflarına katıldı. Artık o köyünün geleneksel sınırlara mahkum edilen kızı değil halkının özgürlüğü için işgalcilerle savaşan kadın gerillaydı. Adı Kurdistan’ın iki kutsal direniş kalesinin, iki gizemli dağının bir araya gelmesi, bütünleşmesi, tek ruha kavuşması demek olan Agirî Gabar’dı. Nihayet gerçek savaşına başlamıştı. Bu savaş soykırımcılara, işgalcilere, faşistlere ve onlar şahsında erkek egemen gericiliğe karşıydı. Ve o bu savaşını gerilla olmayı başardığı 1998 yılının sonbaharından şehit düştüğü 2019’un sonbaharına kadarki yirmi bir yıl boyunca kesintisiz devam ettirdi.

Gabar dağında büyük komutan Egîd (Mahsum Korkmaz)’in izinde, ruhunda gerillacılığı öğrendi, kişiliğiyle pekiştirdi. Ve bu güçlü temel üzerine inşa ettiği yaşamında kelimenin gerçek anlamıyla özgürlük gerillası oldu. Gerilla, halkının onuru için işgalcilere karşı cesaretle savaşmak, toplumsal özgürlük için aşkla mücadele etmekse Agirî Gabar bunun en yalın ifadesi, somutlaşmasıydı. Zira yirmi bir yıllık gerillacılığı boyunca Agirî Gabar saldırı ruhuna, başarılı eylemlere, etkileyici cesarete ad oldu. O adeta eylemlerde pişti, düşmana saldırı halinde hayatı soludu böylece sayısız eylemin savaşçısı oldu, onlarca silah kaldırdı, yüzlerce yoldaşının son demlerine ortak olup hayallerini yüklendi ve çelikten bir iradeye, soğumaz bir kine bürünerek işgalcilerin üzerine gitti. Agirî Gabar yoldaş adını aldığı Agirî dağı kadar öfkeliydi işgalcilere, soykırımcılara, halkının düşmanlarına. Durup dinlenmeden, yorulmak nedir bilmeden köleliğe, gericiliğe duyduğu bu büyük öfkeyle savaştı. Birçok kez yaralandı ancak her seferinde daha fazla güçlendi.  Su verildikçe sertleşen çelik misali ülkesinin topraklarına kan döktükçe çelikleştirdi iradesini. Gabar, Besta, Zap, Cîlo dağlarında katılmadığı eylem, üzerine gitmediği işgalci mevziisi bırakmadı Agirî.

Ülkesine, halkına, kadınlara karşı sevgisi, bunları özgürleştirme mücadelesinde Önder Apo’ya duyduğu güven, PKK-PAJK çizgisinden aldığı güç onu her anlamda bilinçli, öz iradeli, örgütlü ve mücadeleci kıldı. Uluslararası komplo karşısında Zîlan çizgisinde fedai olmada karar kıldı, Hêzên Taybet’in örgütlendirilmesinde emek sahibi oldu, profesyonel gerillacılığın örgütlendirilmesi çalışmalarında öncülük yaptı, eğitimci olarak belirgin rol oynadı. Bu temelde öncü yoldaşlardan biri oldu, sorumluluğunu aldığı birlik, cephe, bölgelerde profesyonel gerillacılığı geliştirmenin yoğun çabasını verdi.

Agirî Gabar yoldaş Botan’dan Behdînan’a, oradan Zagroslara ve Zagroslardan bir kez daha Botan’a giderek birçok alanda özgür kadın çizgisinde gerilla komutanlığı, öncülüğü yaptı. Bu temelde Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’nde büyük fedakarlıkların, başarıların sahibi olarak gerillacılığı sürekli ileri taşıdı. 2015 yılında üçüncü kez gittiği Botan’da Besta, Gabar bölgelerine YJA Star sorumluluğu yaptı, buralarda çok sayıda eylemi örgütleyip koordine etti. Şirnex başta olmak üzere Öz Yönetim Direnişi’nde belirgin rol oynadı. Beş yıllık pratikten sonra yeni görevler temelinde geldiği Medya Savunma Alanları’nda 2019 Kasım’ın da can yoldaşları Peyman Bagok ve Çavrê Amed yoldaşlarla birlikte şehit düşerek özgürlük tarihimizdeki onurlu yerini sonsuzluğa nakşetti ve ölümsüzler kervanındaki yerini aldı.

CESARETLİ, İRADELİ VE EYLEMCİ

Çavrê Amed yoldaşımız içinde büyüdüğü yurtsever çevrenin ve gerilla abisinin etkisiyle çok genç yaşta özgürlük mücadelesine katılımda kararlaşmış, bu amaçla 2011 yılında gerilla saflarına katılmıştır. Büyük bir heyecanla başladığı gerilla yaşamında hızla gelişmiş erken yaşta sorumluluklar yüklenmiştir. Gerillacılığının hemen hemen tamamı Avaşîn eyaletinde geçmiştir. Avaşîn’e tutkuyla bağlı olduğundan geldiği merkezi eğitimden sonra yeniden bu eyalete düzenlenmiş burada tim, takım, birlik komutanlıkları görevlerini yapmış, eyalette emeğiyle ve fedaice katılımıyla öncüleşmiştir. Çavrê yoldaş, Avaşîn eyaletindeki birçok eylemde yer almış, cesaretli duruşu, iradeli kişiliği, eylemci karakteriyle yoldaşlarının moral kaynağı olmuştur. Yurtseverlik özü ve özgürlük tutkusu onu Önder Apo felsefesi ve bu temelde kadın özgürlük çizgisiyle çok güçlü buluşturmuş böylece genç yaşta halkı adına tarihi sorumluluklar yüklenen büyük bir kişiliğe dönüşmüştür. Olgun yapısı, kıvrak zekası, çok renkli ve yetenekli kişiliğiyle hızla militanlaşmış, PKK-PAJK kadrosu olarak büyük sorumlulukları üstlenmesine ve hepsini de başarıyla yerine getirmesini sağlamıştır. Öyle ki Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ne 2011 de katılmış olmasına rağmen çok uzun yıllardır PKK ortamındaymış gibi partiyle bütünleşen bir özü, bilinci, olgunluğu temsil etmiştir. Parti yaşamını sahiplenme düzeyi, özgürlük değerlerini koruma sorumluluğu ve bu temeldeki dürüst, bağlı, ciddi katılımı onu her anlamda güvenilen, sevilen, sayılan bir militan haline getirmiştir.

Avaşîn’deki uzun yıllarından sonra çok sevdiği Bakurê Kurdistan’da gerillacılık yapma istediği temelinde yoğunlaşmaya başlamıştır. Bu süreçte Peyman Bagok yoldaşımızın yanında kalmış, ondan özgür yaşama, işgalcilerle savaşa dair çok şey öğrenmiş, Önderlik ve şehitler gerçeğini anlamada derinleşmiştir. Çavrê Amed yoldaş komutanı ve eğitimcisi olarak Peyman yoldaştan öğrendikleriyle daha da yetkinleşmiş, her anlamda inisiyatif kazanmış, pratikleşmiştir.

Kendilerini halkımızın, kadınların özgürlüğüne adayan, bu uğurda işgalciler başta olmak üzere her türden gericilikle amansız savaşan ve adlarını insanlığın onur tarihine altın harflerle yazdıran bu yiğit Kürt kadınlarının, özgür kadınların, büyük militanların ve hakiki devrimcilerin yoldaşları olarak amaçlarını gerçekleştirme sözümüzü yineliyor, bir kez daha değerli aileleri başta olmak üzere yurtsever halkımıza ve mücadeleci kadınlara baş sağlığı diliyoruz. Bu değerli şehitlerimize sözümüz, varlığımızın gerekçesi olan Önderliğimizin fiziki özgürlüğünü sağlama, ülkemizi işgalden, halkımızı soykırımdan, kadınları erkek egemenliğinden kurtarmak olacaktır. Bu uğurda büyük savaşacak ve mutlaka kazanacağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz