YNK: Öcalan’ın mesajını Mam Celal’ın mesajı olarak kabul ediyoruz

0
693

YNK Yönetim Üyesi Eta Serawi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın mesajına dikkat çekerek “Sayın Öcalan İmralı zindanında Kürtlerin birliği için uğraşıyor. Kürtlerin birbirlerine silah doğrultmaması için endişelenmekte. Biz de Öcalan’ın mesajını Mam Celal’ın mesajı olarak kabul ediyoruz” dedi.

21 yıl sonra ilk kez, dün Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ailesiyle telefon görüşmesi yapabildi. Kürt Halk Önderi Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan dün  telefon görüşmesinin gerçekleştiğini açıklayarak “dün bize saat 13:00’da Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelmemiz istendi. Bunun üzerine oraya gittik, telefon ile görüşme gerçekleştirdik. Telefon bağlantısı bir kez kesildi, sonra tekrar konuştuk. Telefon görüşmemiz yaklaşık 20-25 dakika sürdü. Sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti. Covid-19 hastalığının şuan orada olmadığını ama ileride ne olacağı billinmez dedi. Genelde Başurê Kurdıstan gündemini değerlendirdi. Birlik çağrısı yaptı” şeklinde değerlendirdi.

Yekîtiya Nîştimana Kurdistanê (YNK) Yönetim Üyesi Eta Serawi Önder Abdullah Öcalan’ın son mesajına dair konuştu. Eta Öcalan’ın mesajına dikkat çekerek şunları dile getirdi:

“O büyük insan, Türkiye zindanından Başurê Kurdistan için mesaj gönderiyor ve birlik olmamızı istiyor. Yönetimlerimiz özgürdür ve kendi ülkelerini yönetiyorlar. Sayın Öcalan zındanda Kürtlerin birlik olması için uğraşiyor. Fakat yöneticilerimiz ciddi değiller ve birbirine karşı cephe alıyorlar. Gerçekten de bu büyük bir felakettir.

Bu Öcalan’ın yüceliği; Kürt halkı ve ülkesi için uğraşıdır. Fakat bu durum Başurê Kurdistan yönetimi ve özellikle hükümeti açısından utanç kaynağıdır. Biz silahlarımızı birbirime çevirmek yerine Öcalan’ın özgürlüğü için uğraşmalıydık.”

Eta Serawi konuşmasının devamında YNK, Mam Celal’in “şerê birakuji” ye son verme mirasına bağlı olduğunu ve Mesud Berzani’nin Mam Celal’in mesajına sadık kalarak korona virüs bahanesiyle Zînî Wertê’ye güç gönderilmesine izin vermemesi gerektiğini belirtti.

YNK Yönetim Üyesi Eta Serawi son olarak Öcalan’ın mesajını Mam Celal’in mesajı olarak kabul ettiklerini belirterek; “Şüphesiz bu konuda çalışacağız. Biz herzaman PKK’li kardeşlerimizle uyum içerisindeydik ve bu beladan da kurtulmak için çabalamaktayız” dedi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here