Yoldaşlığın aşka evrildiği zamanlarda tanıştık – Baz DİJWAR

0
1473

Özgürlük arayışının buluşturduğu güzel insanların yaşam ve mücadelelerini yazmak anlam vermek her zaman bizim için zor olmuştur. Çünkü her birinin yaşama ilk adım atışı onları soru işaretiyle karşı karşıya getirdiği an yeni bir başlangıç olmuştur. Her tarafı kuşatılmış bir toplumda yaşayanların çıkışı karanlıkları parçalayan güneşin ışınları gibi parlar aynı kaynakta buluşanların yürüyenlerin öyküsü anlamlı ve derin olur.

Raperina Gel

Rêber APO: ‘’Şehitlerimizin zincirleme iç içe geçerek bir halka oluşturup tüm parti varlığımızı kuşatan ruhu olan geçek devrimci değerlere ulaşmamızı sağlayan onları her zaman koruyup sağlamlaştırmamız konusunda bizi uyaran bir özelliğe sahiptir. Bir yandan hatalarımızı yanlışlıklarımızı anılarına bağlılığın gereği olarak giderirken doğruya her zamankinden daha fazla yaklaşmamızı zorunlu kılan sürekli sorumluluk duygumuzu pekiştiren sürekli saygı gösterilmesi gereken ve yaşantı anımıza hakim kılmamız gereken yaşam değerlerimizdir şehitlerimiz.’’

Bu gün dağlarda köylerde ve kuytu köşelerde bir yığın insanın bağrında parça parça ve gizli duran yoksul Kürt insanların mertlik, yiğitlik, dürüstlük ve cesaret özelliklerini kendi kişiliğinde somutlaştıran devrimci gurur ve duygusunu özden yaşayanlar adı gibi bir duruşu olan Zınar arkadaş küçük yaşına rağmen büyük olgun saygılı mütevazi bir duruş yaklaşım sahibiydi.

Amed’de katılmış kalbi yüreği yaşamı her şeyi ile Amed’ten kopamayan bir arkadaştı. 2016’da Nisan ayında Garê alanında kendisiyle tanışma şansım oldu. Amedli olduğum için benim yanıma gelerek durumumu sordu ve başladı Amedi anlatmaya kaldığı alanları birlikte kaldığı arkadaşları şehit düşen arkadaşları anlatırdı hüzünlenir ve intikam alma hırsı ile dolardı yaşamın her anını intikam sözünü yeniler şehitlere layık olmak için çaba sarf ederdi.

Her şey direniş şehitlerimizi yaşayan gerçek değerler haline getirmeye zorluyor onların kesinleştirdiği değerleri anlamlı derin bir kavrayış kadar onu keskin bir uygulama gücü haline getirmesini bildiğimizde onlara ulaştığımız onları temsil ettiğimizi söyleyebiliriz o zaman. Zinar arkadaş şehitlerle yaşama temsil etme ve uygulama gücü duruşunu gösteriyordu. Amed’ deki gerillacılığını anlatırken alan ile yani mekan ile bütünleşme arkadaşlarla birlikte yaşama sanki Amed’te Ş. Remzi alanında kalıyor oradaki arkadaşlarla yaşıyor alanı tanıtıyor yürüyor eyleme gidiyor vuruyor dönüyor kuryelik yapıyor güzellik ve zorluklarını anlatıyordu severek isteyerek yaptığı gerillacılığı anlatıyordu. Amed özlemi içinde yaşayan sevdiği özlediği alanı anlata anlata bitiremiyordu tabi o dönemler Amed Sur direnişi yaşanmıştı bu direnişin içinde olmayı hep hayal ediyor büyük bir eylemi kaçırdığını dile getiriyordu. Sonu muhteşem olacak olan büyük direnişte yaşamak istercesine Amed’te Amed direnişinde yer almamış olmanın acısını yaşıyordu.

2016’da Ş. Haki Karer Akademisine Hezex Şehitleri devresinde birlikte kaldık. Zinar arkadaş yaşama katılımı coşkusu heyecan morali duruşu ile görünen görevlere öncü atılan fedakar bir arkadaştı. Eğitim katılımı somut ve özle değerlendiren sorgulayandı en çok sevdiği askeri derslere yoğun katılan ideolojik derslerde teoriden daha çok yaşamı esas alan somut kadro sorunları toplumsal sorunlar çözüm arayışları ne yapmalı nereden başlamalı nasıl yaşamalı ya net kısa ve özlü çözümü esas almayı çözüm gücüne kavuşmak için derslere katılım sağlıyordu. Zinar arkadaş adı gibi sert heybetli güç veren duruşu saf temiz içten özlü yol yoldaşlığını esas alır yaşar ve etrafına yaşatmayı hissettirirdi. Önder APO’yu anlatırken titreyen onunla yaşıyormuşcasına anlatan hissettiren Önder Apo’nun iyi bir askeri olmak için çabalayan yetersiz yoldaşlığı bertaraf etmek için var olan tüm gücünü ortaya koyup onurlu bir devrimci olmak için kendini eğitime veriyordu. Anlam gücüne kavuşmak hakikat savaşını iliklerine kadar hissetmek ve onun arayış savaşçısı savunucusu olmak için yaşamayı hissettirendi. Zinar arkadaş Akademi ortamında kendisine özgün bir duruşu vardı farklı bir renkti ama tüm yoldaşlarla uyumu vardı sevilirdi.

Zinar arkadaş Amed’te dört yıl aktif bir şekilde pratik çalışmalar içinde kalmıştı. Genç yaşta katılması ve emekçi ve fedakar olması girişimci ve aktif duruşu ile Amed eyaletinde bir çok çalışmalara katkı sunmuş ve aktif bir katılım sergilemiştir. Amed’te kaldığı süreçte bir çok komutanın yanında kalmış onların güzel özeliklerini almıştı. Numan Amedi görmüş, Rêber Andok’un yanında kalmış, Çekdar Amed güvenliğinde yer almış Azad Siser arkadaşı görmüş yanında kalmıştır. İlk karşılaştıkları arkadaşları hep anlatır ve onları anardı ancak etkilendiği Rêber Andok arkadaşı dört ay boyunca günlük anılarını anlatırdı.

Hele birde Çekdar Amed’i anlatırken gözleri parlar sanki o an onun yanındaymış gibi duyguya kapılırdı ve derdi Çeko arkadaşın yanına gideceğim bak ben eğitimimi aldım geldim artık eski Zinar değilim diyeceğim.

Yoldaş sevgisi içten samimi dürüst ve temiz bir kaynak olduğu için bağlılıkta sadedir Amed’te bulunan bir çok arkadaşa bağlanmıştı haberleri seyrederdi bugün orta sahada nerede eylem olmuş diye merak eder eylem olmadığı gün neden diye kendine sorardı. 2016 da yazın birlikte okulda haberleri seyrediyorduk haberlerde Amed’te hava saldırısı olduğunu ve bu saldırıda Heval Çektar Amed ve Azad Siser arkadaşın şehit düştüğü haberi verildi. O esnada heval Zinar aniden ayağa kalkarak bağırıp böyle bir şey olamaz diyor duygusal bir atmosfer yaratıp ağlamaklı konuşup okuldan çıktı bu durumdan kaynaklı peşinden gitmek zorundaydım hepimiz için ağır kayıplardı biz de şehit arkadaşları tanıyorduk ama Zinar arkadaş için onlar çok farklıydı çünkü her zaman dile getirirdi Heval Çekonun benim üzerimde çok emeği var onun hakkını vermem gerek ona layık olmam gerek benimle çok uğraştı diyordu. O an onu durdurmak sakinleştirmek kolay değildi ağlıyordu yüreği yaralanmıştı, can yoldaşlarını kaybetmişti babası gibi abisi gibi sevdiği yoldaşının şehadet haberini almıştı ve inanmıyordu bu doğru olamaz diyordu ısrarla heval akademiden çıkıp Amed eyaletine gideceğim beni oraya göndermelisiniz diyordu tabi o anki durumdan kaynaklı ona o sözü verdim ve akademi sonunda düzenlemede önerimiz Zinar arkadaşın önerisinin uygun olduğunu söyledik. O dönem düzenlemesi YPS karargahına olmuştu ve kendisi niye kuzeye göndermiyorlar diye kızıyordu ona Merkez Karargaha düzenlemen olmuş dediğimizde morali biraz bozulmuştu ama kuzeyde ısrarını sürdürüyordu.

Raperina Gel

Zinar arkadaş hedefine kilitlenmişti ne olursa olsun kendini Amed topraklarına atacaktı. Tabi onun için Kürdistan’ın tüm parçaları değerli ve anlamlıydı bütün alanlarda mücadelenin gelişmesi gerektiğini vurguluyordu Kürdistan sevgisi özgür Kürdistan hayali parlayan gözlerinde göreve katılımında çabasında fedakarca yaklaşımında görünürdü. Amed sevgisi ve aşkından kaynaklı bütünlüklü bir gelişimi sağlıyamadığı için her zaman özeleştirisel yaklaşıyor diğer parçalardaki arkadaşlardan özür dilerdi ve derdi benim Amed sevgim bambaşkadır

Yüceleşme insani bir erdemdir. Rêber APO doğru katılım gerçekleştiren kadronun bulunduğu her çalışma sahasında büyük başarı sağlayacağını belirtmiştir.

Güzelliklerle dolu olan özgürlük mücadelemizin her kesitini her bir şehadetin nasıl bir köprü rolü oynadığının bilinci içinde şehitlere karşı görev ve sorumluluklarımıza sahiplenerek yerine getirmeyi bilelim ve ruhen Apo’cu yaşamı esas alıp yaşayalım.

Yoldaşlığın aşka evrildiği zamanlarda tanıştık acının hiçbir şeye benzemeyen yüzü ile vicdan ne kadar kanadı ise o kadar da güçlendirdi bizleri ve bir o kadar yoldaş olmanın derinleşen duyguları ile tanıştırdı bizleri. Ama olsun yine de kabulümüz değildir gidişin hiçbir zamanda olmayacak hiçbir yürekte yine de yüreklerimizdeki acıyı aza indiren gözlerimizde akacak yer bulamayıp da çoğu zaman yüreklerimize akan göz yaşlarımızı silen yine sensin.

Önder APO’nun militanı olmak üstümüze düşen tek görevimiz sorumluluğumuz inancımız ruhsal direncimiz olacaktır tıpkı sen gibi söz sana güzel yoldaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz