YPS/YPS-JIN ZAFER HAMLESİNİN AĞUSTOS AYI EYLEM BİLANÇOSU

0
289

YPS/YPS-JIN Koordinasyonu Ağustos ayı eylem bilançosunu açıkladı. Koordinasyon “Önderliğimizin 50. mücadele yılında halkımızı, gençleri ve kadınları YPS’nin başlattığı zafer hamlesinde aktif rol almaya çağırıyoruz” dedi.

“Önder Apo’nun 50. mücadele yılında, YPS-YPS JIN örgütü zafer hamlesini 10 Ağustos’ta, 50. mücadele yılı “Zafer Hamlesi” şiarıyla başlattı. Önder APO’nun 50. mücadele yılında YPS’nin başlattığı Zafer Hamlesi, faşist soykırımcı AKP-MHP rejimini yerle yeksan edilinceye dek ve Önder APO’nun fiziki özgürlüğü sağlanıncaya dek komutan Çiyager ve Zeryan yoldaşların mücadele ruhuyla sürecektir. Yurtsever devrimci halkın örgütlü mücadele tarzı olan YPS, YPS JIN muhteşem sonla, tarihe hesap soracak ve Kürt halkının intikamını faşizmden alacaktır.

Önder Apo “Kürdistan sömürgedir” tespitiyle,  özgürlük mücadelesini halkların mücadelesi olarak Kürdistan topraklarında yaydı. Dilinden, kültüründen hatta varlığından koparılmış Kürt halkını yeniden yarattı. Ağrı’da, Dersim’de, Geliyê Zilan’da ve Kürdistan’ın diğer yerlerinde katliamlara uğramış Kürt halkı, faşist sistem tarafından kendi celladına hizmet eden bir pozisyona getirilmişti. Direngen, mücadeleci, baş eğmeyen Kürt halkı tarihinde yaşadığı direniş isyanlarında kendi önderini bulamamalarından kaynaklı uğradıkları hezimet, hegemon sistem içerisinde erimeye, unutulmaya, yok olmaya bırakılmıştır. Önder Apo’nun çıkışı ve “Kürdistan sömürgedir” tespiti, halkın kendisine öncülük edecek önderiyle buluşma zamanını doğurmuştur. Halk Önder Apo etrafında kenetlenmiş, akın akın gerilla saflarında yer almıştır. Bu gün 50. yılını yaşayan özgürlük mücadelesi sadece TC devletinin değil bütün hegemon devletlerin korktuğu bir güç konumundadır. Önder Apo’nun demokratik özerklik paradigması var olan kapital sisteme alternatif yeni bir sistem, yeni bir doğuştur. Kapital sistemin öncüleri bu doğuşu durdurmak için TC devleti ve taşeronlarının temsiliyle özelde Önder Apo’ya, Önder Apo şahsında Kürt halkına ve gerillaya saldırmaktadır. Bu saldırılara karşı yeni dönem gerillası taktik ve yöntemleriyle AKP-MHP faşist rejimine büyük darbeler vurmuş, AKP- MHP faşist hükümetini bitirecek bir durumla yüz yüze bırakmıştır. Bundan ötürü AKP-MHP faşist rejimi aleni bir şekilde Kürt halkını soykırımdan geçireceğini dile getirmekte ve her hangi bir tereddüt yaşamadan ahlaki ve insani yaklaşımları göz ardı ederek barbarca saldırılarını yoğunlaştırmıştır.

SOYKIRIMA KARŞI DEVRİMCİ HALK SAVAŞI İLE MÜCADELE EDİLMELİ

Önder Apo mücadeleye başladığı günden bu gün 50. yılı yaşadığımız güne kadar halk örgütlenmesi ile mücadelenin sonuç alacağını vurguladı ve bu doğrultuda muazzam çalışmalar yürüttü. “Kürt halkı soykırım kıskacında ve devrimci halk savaşı ile soykırıma karşı mücadele edilmelidir” dedi.

Devrimci halkın örgütlü mücadele tarzı olan YPS, Önder Apo’nun 50.  mücadele yılında başlatmış olduğu zafer hamlesiyle AKP-MHP faşist rejimine büyük darbeler vuracak, eylemlerimizle dünyayı AKP-MHP faşist rejiminin başına yıkacaktır. Faşist AKP-MHP nefesimizi enselerinde hissetsinler. Her yerdeyiz, faşist devletin polislerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, işbirlikçilere, toplumun ahlak düzenini bozan yapılanmalara karşı eylemlerimiz devam edecektir. Kürdistan toprakları Önder Apo’nun demokratik modernite paradigması ile yaşam bulacaktır, bundan ötürüdür ki YPS, YPS-JIN olarak Kürdistan topraklarında AKP-MHP faşist rejimine yer vermeyeceğiz.

Soykırım kıskacında olan Kürt halkı bu hakikatle faşist AKP-MHP rejimine karşı öz savunma ruhu ile mücadele etmelidir. Bu mücadele Kürt halkının varlığı için bir zorunluluktur. Bu bilinçle Kürt gençleri, kadınlar ve halk örgütlenmelidir. YPS, YPS-JIN halktır, halkın örgütlü mücadele gücüdür.  Kürt halkı, gençleri, kadınlar kendi inisiyatifi ile faşist rejime karşı eylemler gerçekleştirmelidir. Gençler ve kadınlar öz savunma mücadelesine öncülük etmelidir. Önderliğimizin 50. mücadele yılında halkımızı, gençleri, kadınları ve Önderliğimizin “çıkışımızın soy damarlarıydı” diye dile getirdiği Kemal Pir ve Haki Karer şahsında devrimci Türk gençlerini YPS’nin başlattığı zafer hamlesinde aktif rol almaya çağırıyoruz.

AĞUSTOS AYI EYLEMLERİ

Ağustos ayında yapılan eylem bilançosu şu şekildedir:

Şehit Gündüz Akmeşe misilleme timi 4 Ağustos’ta  Amed’de,  Amed D Tipi zindanında görevli  bir gardiyanın aracını el yapımı bombalar ile iki defa vurdu.

YPS-JIN Şehit Cudi Faraşin misilleme timi 6 Ağustos’ta Van’da devriye gezen zırhlı polis aracına dönük el yapımı bombalar ile eylem gerçekleştirdi.

Şehit Tekoşin Farqin YPS misilleme timi 9 Ağustos’ta Amed’de uyuşturucu satıcılarının evine yönelik ses bombası ile eylem gerçekleştirdi.

Şehit Çekwar Çubuk YPS-JIN misilleme timi, 12 Ağustos’ta Amed’in Bismil ilçesinde BİM’e dönük havai fişekler ile eylem gerçekleştirdi.

13 Ağustos’ta Mardin’in Derik ilçesinde Şehit Ronahi Nisebin YPS-JIN misilleme timi, korucu ve AKP’li olan Naşit Temelli adlı şahsın aracını yaktı.

15 Ağustos direniş bayramını selamlayan YPS,YPS-JIN misilleme timleri Kürdistan’da havai fişek, yazılama, bayrak yakma eylemleri gerçekleştirdi.

21 Ağustos’ta Şehit Serxwebun misilleme timi, Ağrı’da düşmanın devriye aracına yönelik mayınlı eylem gerçekleştirdi.

Şehit Vejin Zana YPS-JIN misilleme timi, 2020 yılında Gever’e bağlı Kelê köyünde şehit düşürülen Welat ve Nidal arkadaşın şehadetinde parmağı olan, faşist devletin ajanı kontra olan ve kirli faaliyetler yürüten İdris Diri adlı şahsı, 21 Ağustos’ta özel bir şekilde cezalandırdı.

26 Ağustos’ta Van’da Şehit Dilgeş Azad misilleme timi VEDAŞ’a ait elektrik trafosunu kullanılamaz hale getirdi.

27 Ağustos’ta Uzman Çavuş Turgay Külcü, Dilok’ta Şehit Ali Tolhildan misilleme timi tarafından cezalandırıldı.

30’u 31 Ağustos’a bağlayan gece saat 24:00 sıralarında Amed’in Ben u Sen İlçesinde uyuşturucu satıcılığı ve düşmanın ajanlığını yapan Rêber İyisoylu adlı şahıs ve etrafındakilere dönük, Şehit Mahir Andok misilleme timi el yapımı bombalar ile eylem gerçekleştirdi.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here