Yunanistan: Türkiye yalan haber yayıyor

0
647

Edirne Valiliği Yunan güvenlik güçlerinin göçmenlere ateş ettiğini ve bir kişinin öldüğünü açıklarken, Yunan hükümeti bu iddiayı yalanladı. Hükümet Sözcüsü, “Türkiye’yi yalan haber yaymakla” suçladı.

Türkiye-Yunanistan sınırında binlerce göçmenin bekleyişi sürerken, Edirne Valiliği’nden sınırdaki duruma ilişkin açıklama geldi. Edirne Valiliği Yunanistan polis ve sınır birliklerince ses, sis, gaz bombaları, plastik mermi ve gerçek mermiler kullanılarak ateş açıması sonucu bir göçmenin öldüğünü beş kişinin de yaralandığı açıkladı.

Açıklamada, Yunan güvenlik güçlerinin son kullanma tarihi 1978 yılında bitmiş gaz bombaları ile plastik mermileri kullandığı belirtilerek, ölüm ve yaralamalarla ilgili olarak Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Yunanistan iddiayı reddetti

Edirne Valiliği’nin yaptığı açıklama Yunanistan tarafından yalanlandı. Reuters haber ajansına açıklama yapan Yunanistan ordusundan üst düzey bir yetkili bir göçmenin öldürüldüğü haberini, “yalan haber” olarak nitelendirdi. Gazetecilere açıklama yapan Yunan hükümet sözcüsü Stelios Petsas da benzer bir açıklama yaptı. Sözcü, Türkiye’yi yalan haber yaymakla” suçlayarak, “Daha önce yaralılardan bahsediyorlardı şimdi ise bir kişinin öldüğünden bahsediyorlar. Daha önce yaptımız yalanlamayı tekrar ediyorum. Böyle bir şey yaşanmadı” dedi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here