Zap’ta şehadete ulaşan 2 gerillanın kimlikleri açıklandı

0
26

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“4 Temmuz 2024 günü Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Sergelê Direniş Alanı’nda gerçekleşen düşman saldırısında Canfeda Soro ve Canfeda Efrîn yoldaşlarımız şehadete ulaştı.

Medya Savunma Alanları’na yönelik gelişen düşman saldırılarına karşı fedailik çizgisinde yürütülen destansı direniş, Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın fedakarca mücadelesiyle devam etmektedir. Halkımızın özgürlüğü için gözünü kırmadan canlarını feda etmekten çekinmeyen ve isimleri gibi yaşayan Canfeda Soro ve Canfeda Efrîn yoldaşlarımız, katılımları ve verdikleri emekle direnişte önemli yer edindiler. Tüm varlıklarıyla kendilerini halkımıza adayan ve bu uğurda soluksuz bir mücadelenin sahibi olan Canfeda Soro ve Canfeda Efrîn yoldaşlarımız, Apocu felsefedeki derinlikleri, mütevazı ve olgun kişilikleriyle tüm yoldaşlarının örnek aldığı militanlar oldu. Bir an bile durmaksızın kendilerini yeni dönem gerilla taktiklerinde geliştiren bu değerli Apocu militanlar, soykırımcı Türk devletine darbe vurarak halkımızın özgürlüğünü sağlamayı en büyük amaçları olarak belirledi. Bunun için hiçbir fedakarlıktan geri durmayan yoldaşlarımız, Kurdistan gençliğinin mücadele çizgisini de belirlediler.

Yoldaşları olarak Canfeda Soro ve Canfeda Efrîn yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyor, bizlere devrettikleri mücadelelerini onlara layık olabilmenin sorumluluğuyla mutlaka zafere taşıyacağımızın sözünü veriyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Canfeda Soro
Adı Soyadı: İdris Çınar
Doğum Yeri: Êlih
Anne – Baba Adı: Emine – Hüsnü
Şehadet Tarihi ve Yeri: 4 Temmuz 2024 / Zap

 

Kod Adı: Canfeda Efrîn
Adı Soyadı: Mihemed Ekrem Şêxo
Doğum Yeri: Efrîn
Anne – Baba Adı: Meryem – Ekrem
Şehadet Tarihi ve Yeri: 4 Temmuz 2024 / Zap

 

CANFEDA SORO

Canfeda yoldaşımız, Kurdistan’ın önemli yurtsever kentlerinden biri olan Êlih’de Hebizbinî aşiretine mensup bir ailede dünyaya geldi. Ailesinin yurtsever ve yakın akrabalarından gerilla saflarına katılımların olmasından dolayı küçük yaştan itibaren Partimizi tanıdı. Bu nedenle Kürtlük bilinciyle büyüyen yoldaşımız, düşmanın halkımıza karşı geliştirdiği soykırım siyasetinin farkındalığı ile yetişti. Sömürgecilerin okullarında okusa da her zaman Türk devletinin soykırımcı karakterinin bilincinde oldu ve bundan etkilenmemek için çaba gösterdi. Bu temelde kültürünü ve dilini korumayı başaran Canfeda yoldaşımız, bunu mücadelesinin önemli bir zemini haline getirdi. Düşmanın halkımızın meşru isteklerini baskı, işkence ve katliamlarla bastırmaya çalışması nedeniyle daha küçük yaşta Türk devletine büyük bir öfke besleyen yoldaşımız, büyüdükçe öfkesini de büyüttü. Bilinçli bir Kürt genci olarak bu öfkesini mücadeleye dönüştürmesi gerektiğinin bilincinde olan yoldaşımız, ilk olarak devrimci yurtsever gençlik faaliyetlerinde yer aldı. Bu faaliyetlerde bulunduğu süreçte partimiz PKK ve Rêber Apo gerçekliğini daha iyi tanımaya ve anlamaya başlayan yoldaşımız, her geçen gün mücadelesini daha da büyüttü. Böylece yer aldığı çalışmalarda daha sonuç alıcı olmaya başladı. Kendisi gibi birçok Kürt gencinin bilinçlenmesinde, düşman gerçekliğini anlamasında ve mücadeleye atılmasında emek sahibi olan yoldaşımız, birlikte çalışma yürüttüğü her bir yoldaşında unutulmaz izler bıraktı. Türk devletinin ve örgütlediği çetelerin halkımızın kazanımlarına yönelik saldırıları, Rojava ve Şengal alanlarında halkımıza yönelik geliştirdiği katliamlar, Canfeda yoldaşımızı derinden etkiledi. Bu nedenle bir Kürt genci olarak mücadelesini daha da büyütmesi gerektiğinin bilinciyle, en öncelikli çalışma olarak halkımızın kazanımlarının savunulmasını esas aldı. Bunun da gerilla saflarına katılmaktan geçtiğini bilen yoldaşımız, bu temelde 2015 yılında yüzünü Kurdistan dağlarına dönerek gerilla saflarına katıldı.

Aldığı ilk eğitimlerle kısa sürede dağ ve gerilla yaşamına uyum sağlayan Canfeda yoldaşımız, istekli katılımı ile kısa sürede yoldaşlarının dikkatini çekti. Emekçi ve fedakar özellikleri sayesinde gerilla yaşamında yetkinleşen yoldaşımız, bir an önce halkımıza yönelik saldırılara cevap olabilmek için kendisini gerilla savaş taktiklerinde geliştirdi. Askeri konulara ilgisi sayesinde birçok alanda uzmanlaşan yoldaşımız, hiçbir zaman arayışlarını durdurmadı, sürekli gelişim halinde oldu. Halkımıza yönelik saldırıların her geçen gün artması üzerine devrim alanlarında halkımızın yanında savaşa katılan Canfeda yoldaşımız, verilen özgürlük ve varlık mücadelesinde önemli bir emek ve çabanın sahibi oldu. Ailesinden aldığı yurtseverlik kültürünü Apocu felsefe ile harmanlayan yoldaşımız, olgun ve mütevazı kişiliği ile tüm yoldaşlarının saygısını kazandı. Canfeda yoldaşımız, savaştaki cesareti ve taktik zekasıyla önemli başarıların kazanılmasında pay sahibi oldu. Türk devletinin geliştirdiği tasfiye konsepti ile özgürlük gerillası şahsında halkımızı soykırımdan geçirmek istediğinin bilincinde olan Canfeda yoldaşımız, Apocu bir devrimci olarak buna seyirci kalmaması gerektiğini düşündü ve işgalciliğe karşı savaşını daha da büyütmek için bir kez daha özlemini duyduğu dağlara döndü.

Medya Savunma Alanları’na geldikten sonra kendisini ideolojik ve askeri anlamda daha fazla eğitme ihtiyacı hisseden Canfeda yoldaşımız, bu temelde akademilere geçerek eğitim sürecine dahil oldu. Özellikle yeni dönem savaş taktiklerini öğrenmek için büyük bir çaba harcayan yoldaşımız, Demokratik Modernite Gerillacılığı’nda önemli bir düzey yakaladı. Düşmana karşı etkili eylemler geliştirerek halkımıza karşı yapılan katliamların intikamını almayı isteyen yoldaşımız, büyük bir coşku, moral ve heyecanla yüzünü pratik çalışmalara döndü. Yer aldığı tüm çalışmalarda disiplini ve ciddiyeti ile tanınan yoldaşımız, bu özellikleri sayesinde tüm çalışmalarında başarılı olmayı bildi. Bu nedenle yoldaşlarına örnek olan Canfeda yoldaşımız, zafer gerillası olabilmek için daha fazla yoğunlaşması ve kendisini geliştirmesi gerektiğinin farkındalığıyla hareket etti. Aynı zamanda örgüt bilincine sahip olan yoldaşımız, ihtiyaç duyulduğu taktirde küçük-büyük ayrımı yapmaksızın her çalışmaya koştu ve o çalışmayı başarı ile sonuçlandırdı. Bu nedenle her zaman ve her yerde aranan bir militan oldu. Yoldaşlarına verdiği değeri hal ve hareketlerine yansıtmayı bilen yoldaşımız, bu özelliği sayesinde tüm yoldaşlarının sevgisini kazandı.

Samimi ve dürüst kişiliği ile bulunduğu her yerde moral ve güç kaynağı olan Canfeda yoldaşımız, 4 Temmuz 2024 günü gerçekleşen düşman saldırısında, büyük bir tutkuyla bağlı olduğu halkımızın özgürlüğü için hiç çekinmeden canını feda ederek ölümsüzler kervanındaki yerini aldı. Yoldaşları olarak Canfeda yoldaşımızı her zaman yaşam kaynağı olan güzel gülüşü ve emekçi kişiliği ile hatırlayacak, anısını daha fazla mücadele gerekçesi yapacağız.

 

CANFEDA EFRÎN

Canfeda yoldaşımız, Efrîn’de yurtsever ve Kürtlük değerlerine bağlı bir ailede dünyaya geldi. Ailesinin bu özelliğinden dolayı küçük yaşta hem özüne bağlı bir şekilde yetişti hem de partimiz PKK’nin öncülük ettiği özgürlük mücadelemizi tanıdı. Her Kürt çocuğu gibi ülkemiz Kurdistan’ın işgal altında olmasını kabullenmeyen Canfeda yoldaşımız, bunun nedenlerini öğrenmenin çabasında oldu. Rejimin Kürt halkını asimile ederek Kürt soykırımını gerçekleştirmek için uyguladığı politikaların farkında olan yoldaşımız, buna karşı büyük bir öfke duydu. Aynı zamanda Kurdistan’ın diğer alanlarında da halkımıza zulüm yapıldığının farkında olan Canfeda yoldaşımız, bu zalim, sömürgeci sistemlere karşı özgürlük gerillasının yürüttüğü mücadeleye büyük bir sempati besledi. Küçük yaşta Rêber Apo’yu tanıyan yoldaşımız, Rêber Apo’nun fikirlerinin Rojava Özgürlük Devrimi’yle yaşamsallaştığını görünce daha fazla tanımaya, anlamaya çalıştı. Halkımızın büyük bedeller vererek yarattığı Rojava Özgürlük Devrimi’ne yönelik gelişen çete saldırılarına karşı bir Kürt genci olarak esaslı görevinin halkımızı korumak olduğunun bilinci ile hareket etti. Canfeda yoldaşımız, bu temelde direniş birliklerinde yer almaya başladı. Özellikle Efrîn’e yönelik işgal saldırısı karşısında Türk devletine büyük bir öfke duyan yoldaşımız, mutlaka şehadete ulaşan yoldaşlarının ve halkımızın intikamını alması gerektiğini düşündü. Bu amacını en iyi ve etkili gerçekleştireceği yer olarak Kurdistan dağlarını gören yoldaşımız, bu temelde yüzünü Kurdistan dağlarına dönerek gerilla saflarına katıldı.

Gerilla saflarına ulaştığında ilk olarak Kurdistan dağlarının heybetinden ve muhteşem güzelliğinden etkilenen Canfeda yoldaşımız, karşılaştığı ilk gerillaların yoldaşlık ilişkilerini ve kendisine olan yaklaşımlarını görünce ne kadar doğru bir karar verdiğini bir kez daha anladı. Aldığı eğitimlerle kısa sürede dağ ve gerilla yaşamına uyum sağlayan yoldaşımız, gerilla yaşamının tüm ayrıntılarını öğrenerek yetkinleşti. Eğitimlerde büyük fedakarlık örnekleri barındıran partimiz PKK’nin tarihinden etkilenen Canfeda yoldaşımız; Mazlum Doğan, Dörtler ve 14 Temmuz Büyük Ölüm Orucu Şehitlerinin fedakarlıklarından, iradeli duruşlarından ve inançlı kişiliklerinden etkilendi. Yine Rêber Apo ile ilk büyük şehidimiz Haki Karer’in hakikat yoldaşlığının tesiri altında kalan Canfeda yoldaşımız, kendisinde Apocu bir kişilik yaratmak için ilk andan itibaren büyük bir çabanın içerisinde oldu. Başladığı hakikat yolunun zorluklarının farkında olan yoldaşımız, her türlü zorluğa göğüs germeyi göze alarak amacıyla bütünleşti.

Halkımızın yiğit bir savaşçısı olan Canfeda yoldaşımız, gerilla saflarına katılmakla üstlendiği görev ve sorumlulukların bilinciyle hemen pratiğe yöneldi. Özellikle direniş tünellerinde direnen yoldaşlarının yükünü hafifletmeyi amaç edinen yoldaşımız, bunun da düşmana etkili darbe vurmaktan geçtiğinin farkındaydı. Uzman ve profesyonel bir özgürlük gerillası olabilmek için kendisini yeni dönem gerilla taktiklerinde yetkinleştirmesi gerektiğinin bilincinde olan Canfeda yoldaşımız, bu amaçla yoldaşlarının da yardımıyla kendisini yeni dönem taktiklerinde eğitti. İdeolojik ve askeri olarak kendisini hazır hissettikten sonra yüzünü Zap bölgesine dönen yoldaşımız, büyük bir coşku ve heyecanla çalışmalara katıldı. Moralli yapısıyla birlikte mücadele ettiği yoldaşlarına güç kaynağı olmayı başaran yoldaşımız, her anını düşmana vuracağı darbeler üzerine yoğunlaşarak geçirdi. Ancak bu şekilde şehitlerimizin anılarına layık olabileceğinin ve halkımızın özgürlük istemlerini karşılayabileceğinin bilincinde olan yoldaşımız, günden güne mücadelesini büyüttü.

4 Temmuz 2024 günü Şehîd Delîl Batı Zap bölgesine bağlı Sergelê Direniş Alanı’nda gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaşan Canfeda yoldaşımız, son nefesine kadar özgürlük değerlerine bağlı kalarak, tüm Kürt gençlerine örnek olacak bir mücadele yaşamının sahibi oldu. Yoldaşları olarak Canfeda Efrîn yoldaşımızın anısını özgür Kurdistan’da yaşatacağımızın sözünü yineliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz