Zînê Wertê’de 3 HPG’linin uçaklarla vuruldukları yere KDP’nin bayrak dikmesi!…

0
680

Medya Savunma Alanlarının Baleyakati bölgesine bağlı Kandil ve Karox bölgelerini birbirine bağlayan Zînê Wertê Boğazı’nda KDP tarafından verilen koordinatlarla Türk devletine ait uçaklarla vurulan 3 HPG’linin şehit edildiği yere KDP tarafından bayrak dikildi. Bayrağın dikilmesine bölge halkı tarafından büyük tepkilere neden olurken, KDP ve TC işbirliği ise tescillenmiş oldu.

Medya Savunma Alanlarının Baleyakati bölgesine bağlı Kandil ve Karox bölgelerini birbirine bağlayan Zînê Wertê Boğazı’na …. Mart günü Türk Devleti talebi üzerine 7. Alay (Liway) KDP ve YNK Peşmergelerinden oluşan karma güç yerleştirilmesi ve akabinde gelen tartışma ve gerginlikler devam ediyor. İlk başlarda Coronavirüs tedbirleri adı altında ağır silahlarla birlikte getirilen yaklaşık 200 kişilik 7. Alayı (Liwa) güçlerinin üç farklı yerde üslenme yapılması ve 18 Nisan günü bölgenin eski haline dönmesi için ziyaret amaçlı ilk kez gidildiği belirtilen gerilla gücünün döndükten sonra Türk savaş uçuklarıyla bombalaması sonucunda 3 HPG gerillasının şehit edilmesi, Kürt kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu.

TC UÇAKLARIYLA VURULAN 3 GERİLLANIN ŞEHİT EDİLDİĞİ YERE KDP BAYRAK DİKTİ!

TC’nin talebi üzerine bölgede kalıcı olarak kalmaya çalışan 7.Alay komutanlığı tarafından gerillaların yer koordinatlarını TC yetkililerine verildiği iddia edilirken, TC savaş uçaklarıyla 3 HPG gerillasının şehit edildiği yere KDP tarafından Federe Kürdistan Bölge başkanlığı “Kürdistan Bayrağı” dikilmesi, söz konusu iddiaları doğrular nitelikte. Şehit edilen gerillaların kanları daha kurumamışken olaydan hemen 2 gün sonra KDP yetkilileri tarafından “Kürdistan Bayrağı”nın dikilmesi KDP ve Türk devletinin işbirliği içinde olduğu belirten HPG gerillaları ve bölge halkı, KDP yetkililerin bunun neyin karşılığında yaptığını açıklamaları çağrısında bulundu. Önce Xakurkê’ye yapılan saldırısına destek veren KDP yetkilileri ve tüm Federe Kürdistan Bölge hükümeti yetkilileri, Zînê Wertê olayıyla birlikte Kürt halkının düşmanlığını yapan TC devletinin adım adım işgal etmesi için işbirliği yapması, ihanettin geldiği aşamayı gösterdiği şeklinde tepki gösterildi.

Kandil ve Ranya-YNK üzerindeki sindirme girişimini kırmak amacı olduğu bunun için de 3 üs şeklinde kurulan noktaların kaldırılıp eski haline getirilmesi talebinde bulunan gerilla güçleri, peşmergelerden yaklaşık 70 metre uzaklıkta ve her üç üssün ortasında olmalarına rağmen TC keşif ve savaş uçakları tarafından 3 gerillanın şehit edilmesi KDP’nin açık ihaneti olduğu bölgede olaya şahit olan yerel kaynaklar tarafından dile getirildi.

PARASTIN’IN FAQİ MİHEMED’İ MİT’İN HACI SAMİ’Sİ

KDP’nin Türk devletiyle işbirliği içinde yürütülen politikanın büyük bir parçası olan Zînê Wertê yî denetime almak istemenin nedeni, PKK ve aynı zamanda YNK’nin zayıflamasını hatta yok edilmesini amaçladığını belirten yerel kaynaklar, Zînê Wertê’deki son durumun ise sadece 7. Alay Komutanlığına bağlı güçler değil KDP’nin özel güçleri olan Zîrewanî ve 8. Alay güçlerine bağlı çok sayıdaki peşmerge güçlerinin de olduğu verilen bilgiler arasında. Bölgedeki hareketliliği devam edilen bu güçlerin başında ise 7. Alayın (Liway) sorumlusu Feqi Mihemed adlı daha önce Mesut Barzani’nin yakın korumasındaki Parastın üyesi olduğu ortaya çıktı. HPG biriminin uçak saldırılarına maruz kaldığı günün sabahı Liwa 7 KDP’li Komutanı olan Feqi Mihemed’in bölgede bulunan 12 kişilik MİT üyesi grubunun sorumlularından Hacı Sami ile birlikte gereken keşif ve gözetleme yapıp alandan uzaklaştıktan sonra savaş uçaklarının saldırısının yapıldığı bölge halkı tarafından verilen bilgiler arasında. Parastın’ın Feqi Mihemed’i ile MİT’in Hacı Sami’si öncülüğünde 6 kişilik bir grup üç gün süre ile arazide keşif ve gözetleme faaliyetleri yaptıkları, Karox Tepelerinde ise askeri tatbikat adı altında etrafa rastgele ateş açtıkları bilgileri bölge halkı tarafından dillendiriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz