Zînî Wertê’ye gitmek isteyen kitle engelleniyor

0
1088

Güney Kürdistan’da Peşmerge güçlerinin Zînî Wertê’ye konuşlandırılmasıyla başlayan gerilimin son bulması için yapılmak istenen kitlesel bir eylem engellendi.

Süleymaniye, Halepçe, Raperin ve Binarê Qendil bölgelerinden Zînî Wertê’ye hareket eden kitle Ranya’da engellemelerle karşılaştı.

Kitle içerisinde bölge sakinlerinin yanısıra aydınlar, parlamenterler, siyasetçiler ve Dêrin peşmergeleri de yer alıyor.

Tüm eylemciler, yerel saatle 13.00’te Ranya’ya bağlı Serkepkan beldesinde toplanmayı öngörüyorlardı.

Bu nedenle Dukan, Qeladizê, Haci Awa, Süleymaniye ve Şarezûr’dan eyleme katılmak isteyenler sabah saatlerinde yola çıkmışlardı.

Ancak bunların bir kısmı Ranya girişinde Asayiş tarafından durduruldu. Kitlenin geçişine izin verilmesi için görüşmeler yapılırken, henüz bir sonuç çıkmadı.

Eğer eylem öngörüldüğü gibi Zînî Wertê’ye doğru yürüyüş halinde mümkün olmazsa, Süleymaniye’den gelen kitlenin Tasluce’de toplanarak hem engelleri hem de protesto etmeleri hem de KDP, YNK ve PKK’ye yönelik çağrılar içeren bir bildiriyi okumaları bekleniyor.

Zînî Wertê’ye yakın bir noktaya ulaşabilen Raperin sakinleri ve diğer bazı kentlerden gelenlerin ise, sözkonusu alana doğru yürüyüşe geçmeleri bekleniyor. Engelleme bu kitle de engellenirse bir basın açıklaması yapılması öngörülüyor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here