Zülküf Gezen mezarı başında anıldı

0
598

Tecridin kırılması amacıyla protesto eylemi gerçekleştirerek yaşamına son veren tutsak Zülküf Gezen için gerçekleştirilen anmada konuşan annesi Havva Gezen, “Bir Zülküf gitti, bin Zülküf geldi” dedi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018’de Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde açlık grevine başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in ardından cezaevindeki siyasi tutsaklar da tecridin kırılması talebiyle açlık grevine başladı. 1 Mart 2019’da ise cezaevinde bulunan binlerce siyasi tutsak açlık grevine başladığını duyurdu. Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan tutsak Zülküf Gezen de tecridin kırılması için 16 Mart 2019’da gerçekleştirdiği protesto eylemiyle yaşamına son verdi.

Zülküf için Amed Yenişehir Mezarlığı’nda anma gerçekleştirildi. Anmaya Zülküf’ün annesi Havva Gezen, DTK Eş Başkanı Leyla Güven, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanları Saliha Aydeniz ile Keskin Bayındır, HDP Milletvekilleri Semra Güzel, Dersim Dağ, Muşa Farisoğulları, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, HDP Amed İl Örgütü, Barış Anneleri Meclisi, Mezopotamya Yakınları Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) ile birlikte çok sayıda kişi katıldı. Zülküf’ü anmaya gelenler mezar taşına karanfiller bırakarak dualar okudu.

‘Beni duyduğunu biliyorum Zülküf’

Anmada konuşan Leyla Güven, Zülküf şahsında açlık grevi sürecinde yaşamını yitiren herkesi andı. Zülküf’ün, tecridin kırılması için eylem gerçekleştirdiğini dile getiren Leyla, onunla birlikte barış ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin adının altın harflerle tarihe not edildiğini söyledi. Leyla, “Zülküf ve yoldaşları ‘Sayın Öcalan bizim kırmızıçizgimizdir’ diyerek eylem gerçekleştirdiler. Biz onlara minnettarız. Sayın Öcalan ailesiyle yeni bir görüşme gerçekleştirdi ve yine siz şehitleri andı. Beni duyduğunu biliyorum Zülküf” dedi.

Halepçe Katliamına da vurgu yapan Leyla, elma kokusuyla kan kokusunun karıştığı bir gün yaşandığını söyledi. 1988’de Halepçe’de binlerce insanın katledildiğini kaydeden Leyla, Halepçe’de yaşamını yitirenleri de andı.

‘Artık gençler ölmesin’

Ardından söz alan Zülküf’ün annesi Havva Gezen ise duygu dolu anlar yaşayarak, bugünde onu yalnız bırakmayarak yanında bulunan herkese teşekkürlerini sundu. “Bir Zülküf gitti, binlerce Zülküf geldi. Kürt halkının başı sağ olsun, yoldaşlarının başı sağ olsun. Artık gençler ölmesin. Şehitler Ölmez” diyerek gözyaşlarına hakim olamayan Havva, oğlu Zülküf’ün mezar taşını öperek ona olan özlemini gidermeye çalıştı.

Anma töreni okunan dualar eşliğinde son buldu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here