YJA Star gerillaları: Viyan Soran’ın duruşunu esas alıyoruz

0
518

15 Şubat komplosunun 7. yıldönümünde bedenini ateşe veren YJA STAR komutanlarından Viyan Soran’ı anlatan gerilla arkadaşları “Bizim için onun duruşu esas aldığımız bir ölçüdür, asla çıkmamız gereken bir yoldur” diye konuştular.

YJA Star gerillaları, 15 Şubat 2006’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın esaretini, hücre cezası ve İmralı’daki insanlık dışı uygulamaları protesto etmek için bedenini ateşe veren PKK’nin İnşa Komitesi Üyesi ve YJA STAR komutanlarından Viyan Soran’ı şehadetinin 15. yıldönümünde andı. Gerilla komutanı Viyan Soran’ı ANF’ye anlatan gerilla arkadaşları “Viyanların ruhu ile mücadelemizi daha da büyütüp zaferi garanti altına alacağız” vurgusunu yaptılar.

YJA-Star gerillası Ekîn Malazgîrt Viyan Soran’ın ruhundan cesaret aldıklarını belirterek şunları söyledi: “Bize güç veren, bizi canlı tutanlar şehit arkadaşlarımızdır. Viyan Soran yoldaş da bizim için bir güç kaynağıdır, onun ruhu PKK ruhunun ta kendisidir. Viyan yoldaş sürekli Önder Apo’yu doğru anlamaya çalışıyordu. Onun Önder Apo’nun savunmalarını birçok kez defalarca okuduğunu hatırlıyorum. O eylemiyle Önder Apo etrafındaki çemberde bir halka daha yarattı. Aynı zamanda ihanet çizgisine de bir mesaj verdi.”

‘İMRALI’DAKİ TECRİT HER GEÇEN GÜN AĞIRLAŞIYORDU’

YJA Star gerillası Roj Argêş ise Viyan Soran’ın eyleminin aynı zamanda bir kadın eylemi olduğunu belirterek “Onun yaşamına ve mücadelesine bakıldığında onun kişiliğini daha iyi anlamak mümkün. O günün 24 saati Önder Apo’yu düşünüyordu” dedi. Viyan Soran’ın eylemine giden süreci de anlatan gerilla Roj Argêş o dönemi şu sözlerle aktardı:

“PKK hareketi için zorlu bir dönemdi, Önder Apo üzerindeki tecrit her geçen gün daha da ağırlaşıyordu. Böyle bir dönemde Viyan arkadaşın eylemi zorluklar içinde bir ışık gibi geldi bize. O bu eylemini sadece Önder Apo şahsında gerçekleşen 15 Şubat komplosunu protesto etmek için gerçekleştirmedi, onun için Önder Apo’nun fiziksel özgürlüğü de esastı, ona göre Önder Apo’nun esaretiyle geçen her gün kara bir gündü.”

‘HEFTANÎN DİRENİŞİ VİYANLARIN RUHUNU CANLI TUTUYOR’

Heftanîn’de gerillanın sergilediği direnişe de dikkat çeken YJA Star gerillası Roj Argêş “Heftanîn’de kalan gerillalardan birisi de Viyan Soran’dı, eylemini de zaten burada gerçekleştirdi. Bugün Heftanîn’de gerilla görkemli bir mücadele sergiliyor. Heftanîn’deki direniş Viyanların ruhunu canlı tutuyor” dedi.

YJA Star gerillaları olarak Viyan Soran’ın duruşunu kendilerine esas aldıklarını belirten Roj Argêş “Bizim için o bir ölçü, asla çıkmamız gereken bir yoldur” diye konuştu. YJA-Star gerillası Ekîn Malazgîrt ise bu konuda son olarak şu değerlendirmede bulundu: “Heftanîn’de şehit düşen kahramanlar Esmer, Nûcan, Doga ve Rusteman Viyan Soran’dan güç aldılar. Bizler de HPG ve YJA Star gerillaları olarak Viyanların ruhundan güç alarak 2021 yılında zaferi müjdelemeyi hedefliyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here